poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Obietnica. Historia, którą napisało życie

„Głośno wołam do PANA,
głośno PANA błagam.
Wylewam przed Nim prośbę swoją,
opowiadam Mu o swoim ucisku”.
Psalm 142, 2-3


W pewne czerwcowe popołudnie 2014 roku w Galerii Malarstwa Polskiego na Zamku Lubelskim odbyło się wyjątkowe spotkanie. Wypełniona po brzegi sala z zainteresowaniem słuchała świadectw głównych bohaterów spotkania: pani Henryki Paśnik oraz jej wnuka ks. Arkadiusza Paśnika. To wyjątkowe spotkanie naznaczone było bolesnym i trudnym wspomnieniem nawiązującym do przeżyć pani Henryki. Jako siedemnastoletnia dziewczyna została ona wywieziona ze swoim ojcem i młodszym rodzeństwem na Syberię, a potem do Kazachstanu.
Gdy po latach zsyłki okazało się, że spełnia się jej marzenie i może wreszcie wracać do Polski przeżyła kolejny dramat. Była młodą mężatką, a jej ukochany nie otrzymał zgody na wyjazd. Pani Henryka dała swojemu mężowi obietnicę, że jeszcze tam wróci... Wrócić nie wróciła, ale uczynił to za nią jej wnuk ks. Arkadiusz.

sobota, 29 sierpnia 2015

Miranda prorsus

Nie pozwalaj na hałaśliwe wciskanie się do twego mieszkania różnych programów radiowych czy telewizyjnych, ale wybieraj je jak przyjaciół, których świadomie i z rozmysłem zapraszasz do swego domu.

por. Pius XII, Encyklika "Miranda prorsus", nr 116

czwartek, 27 sierpnia 2015

Jan Paweł II wujek


"On nas nie upominał i nie karcił, a każdy z nas wiedział jak należy się zachować...".

"Żył wśród nas człowiek, który potrafił ukazywać młodzieży godność ludzkiego życia i piękno codzienności. Potrafił być im przewodnikiem, wychowawcą, a zarazem przyjacielem. Ten film ukazuje działalność księdza, która do dzisiaj pozostaje niedościgłym wzorem. Czy Kościół w Polsce i władza świecka nie powinny brać przykładu z tego młodego kapłana, który po latach już jako Papież Jan Paweł II, w listach do znajomych z tamtego okresu podpisywał się Wujek?".