poniedziałek, 16 lutego 2015

„Most do Terabithii” (tytuł oryginału: „Bridge to Terabithia”)

Fot.: Zdjęcie okładki do filmu.

Wierny przyjaciel to trwałe schronienie,
kto go znajduje, jakby skarby znalazł.
Wierny przyjaciel ponad wszelką cenę,
nie ma miary korzyść jaką przynosi.
Wierny przyjaciel lekarstwem w życiu,
znajdą go ci, co boją się Pana.
Syr 6,14-16

Film pt. „Most do Terabithii” ukazuje jak ważną rolę w życiu drugiego człowieka odgrywa przyjaźń i obecność kogoś, z kim można znaleźć wspólny język.
W życiu jedenastoletniego Jesse'a brakuje akceptacji ze strony rówieśników. Jego rodzice nie potrafią mu pomóc. Swoją uwagę skupiają przede wszystkim na najmłodszych dwóch córkach. Na chłopaka spada także wiele obowiązków, które nie sprawiają mu przyjemności. Największą pasją Jesse'a jest rysowanie oraz bieganie. Chłopak pragnie wygrać zawody, aby zyskać uznanie wśród swoich szkolnych kolegów. Zajmuje jednak drugie miejsce. Wyścigi wygrywa jedyna dziewczyna biorąca w nich udział. Tą dziewczyną jest nowa sąsiadka i koleżanka z klasy Leslie. Jakiś czas potem pomiędzy dwojgiem dzieci rodzi się prawdziwa przyjaźń. Wykorzystując swoje talenty tworzą krainę, w której czują się szczęśliwi i odgrywają w niej dominującą rolę. Ta kraina nosi nazwę Terabithii. Jesse i Leslie rządzą królestwem, które zamieszkują ogry, olbrzymy, trolle i inne istoty będące owocem ich przyjacielskiej wyobraźni.

Życie Jesse'a zmienia się. Jest szczęśliwy, rozumiany, ma przyjaciółkę, na którą zawsze może liczyć. Ta przyjaźń jest dla Jesse'a uzdrawiająca ponieważ „wierny przyjaciel jest lekarstwem w życiu”. Jednak każda przyjaźń musi przejść próbę. Tak jest i w tym przypadku. Pewnego dnia Jesse musi zmierzyć się z nową rzeczywistością.
Warto zadać sobie pytanie – kto jest moim przyjacielem? Czy mam przyjaciela, na którego mogę zawsze liczyć? Czy sam jestem tym, na kim mogą polegać moi przyjaciele, znajomi, rodzina? Czy dbam o te więzy, które są niezbędne, aby być szczęśliwym?
Panie, naucz mnie być dobrym przyjacielem, który zawsze będzie potrafił podać rękę potrzebującemu.
Film został nakręcony w 2007 roku i trwa 90 minut. Jest oparty na powieści o tym samym tytule napisanej przez Katherine Paterson w 1977 roku.


1 komentarz:

  1. "Ci bowiem, którzy bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem, mogą osiągnąć wieczne zbawienie. Nie odmawia też Opatrzność Boża koniecznej do zbawienia pomocy takim, którzy bez własnej winy w ogóle nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują nie bez łaski Bożej, wieść uczciwe życie. Cokolwiek bowiem znajduje się w nich z dobra i prawdy, Kościół traktuje jako przygotowanie do Ewangelii i jako dane im przez Tego, który każdego człowieka oświeca, aby ostatecznie posiadł życie".

    Konstytucja Dogmatyczna o Kościele "Lumen gentium" Soboru Watykańskiego II (nr 16).

    OdpowiedzUsuń

Pozostaw swoją opinię