czwartek, 27 listopada 2014

Bieszczadzki Park Narodowy


Fot.: Zdjęcie okładki do filmu.

„Ci, którzy nie poznali Boga, to skończeni głupcy!
Patrząc na widzialne dobra, nie rozpoznali Tego, który jest,
a przyglądając się dziełom stworzonym, nie uznali ich Stwórcy.
Ogień, wiatr lub przejrzyste powietrze,
orbity ciał niebieskich lub potęgę wód
albo gwiazdy na niebie wzięli za bogów, którzy rządzą światem.
Jeśli zachwyceni ich pięknem, uznali je za bogów,
to niech pomyślą, jak wspaniały jest ich Władca,
źródło wszelkiego piękna, Ten, który je stworzył.
Jeśli urzeka ich siła i sprawność w działaniu,
niech przekonają się, jak potężny jest Ten, który je uczynił.
Gdyż na podstawie potęgi i piękna rzeczy stworzonych
można przez podobieństwo dojść do kontemplacji Stwórcy”.

Księga Mądrości 13,1-5

Wielu z nas ma za sobą większe lub mniejsze doświadczenie górskich wędrówek. A kto nie ma, to myślę, że czas to zmienić. Dlaczego? Niech krótka notka o filmie przyrodniczym pt. „Bieszczadzki Park Narodowy” stanie się dla Was zachętą.

Człowiek może poczuć się szczęśliwym na wiele sposobów. Jednym z nich jest zgłębianie tajemnic Bożego stworzenia i podziwianie piękna przyrody. Taką możliwość stwarza wędrowanie po bieszczadzkich szlakach. Poznając florę i faunę istniejącego tam parku narodowego jednocześnie można zadziwić się wyjątkowością i unikalnością tego miejsca. Przede wszystkim w Bieszczadach występuje wiele endemicznych i unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Endemity to takie okazy fauny lub flory, których nie spotkamy w żadnym innym miejscu. Należą do nich m.in. goździk kartuzek, ostróżka karpacka, czy grodzek wschodniokarpacki. Natomiast wśród zwierząt unikatowym gatunkiem jest np. ryś, który znalazł się także w logo Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Wymienione gatunki to tylko nieliczne okazy. Samych endemitów mamy w Bieszczadach około 30. Czyż więc wyjątkowość tego miejsca nie zachęca nas do lepszego poznania dzieł naszego Stwórcy?
Co jeszcze warto wiedzieć o Bieszczadach? Dowiecie się z filmu, który poprowadzi widza przez najpiękniejsze i najciekawsze miejsca tych niezwykłych gór. Został on nakręcony w 2011 roku i trwa 45 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw swoją opinię