środa, 5 listopada 2014

Goście (tytuł oryginału: „Ushpizin”)

„Ja zaś jestem poniżony i biedny;
Pan będzie się troszczył o mnie.
Ty jesteś pomocą mą i ucieczką,
Boże mój, nie zwlekaj!”
Psalm 40,18


Jednym z ważniejszych, radosnych świąt żydowskich jest Święto Namiotów (Sukkot). Upamiętnia ono czas, gdy Izraelici wędrujący z Egiptu do Ziemi Obiecanej mieszkali w namiotach i szałasach. Na pamiątkę tego wydarzenia każda żydowska rodzina zobowiązana jest do zbudowania takiego tymczasowego schronienia i mieszkania w nim przez cały czas trwania Sukkotu, czyli przez siedem dni. Wybudowany namiot (szałas) staje się w tym czasie nie tylko miejscem ucztowania, ale też i przyjmowania gości.

Mosze i jego żona Malli tworzą głęboko wierzącą żydowską rodzinę. Niestety nie mają pieniędzy, aby zbudować szałas, ucztować, a co dopiero mówić o przyjmowaniu gości. W całej swojej nędzy postanawiają modlić się do Pana Boga o cud, aby mogli zgodnie z tradycją żydowską świętować Sukkot. Gorliwa modlitwa i żywa wiara sprawiają, że żydowskie małżeństwo nie tylko w cudowny sposób otrzymuje namiot, ale też pieniądze, dzięki którym może spłacić długi i zakupić żywność na święta.
Mosze i Malli chcą także, aby ten radosny czas spędzić z gośćmi. Na Wschodzie wierzy się, że gościa posyła sam Pan Bóg. Stwórca słyszy także to pragnienie i wkrótce pojawiają się przybysze. Daleko jednak odbiegają oni od tych, których wymarzyli sobie gospodarze. Mimo to goście zostają przyjęci, bo obowiązek gościnności jest jednak uznawany za świętość. Przybysze jednak po pewnym czasie zaczynają bulwersować całą dzielnicę.
Jak zakończy się ta historia? Czy małżeństwo będzie wierzyć w interwencję Pana Boga w tej trudnej sytuacji? Jak potoczy się dalsza historia żydowskiej rodziny? Czy Pan Bóg będzie wysłuchiwał ich dalszych modlitw? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w filmie obyczajowym pt. „Goście”, który trwa 91 minut. Film został nakręcony w 2004 roku i otrzymał trzy nominacje do nagród Izraelskiej Akademii Filmowej.

1 komentarz:

  1. "Nie chcę śmierci grzesznika, lecz aby się nawrócił i miał życie" (Ez 33,11).
    Być może o to chodzi, aby dwóch zbiegów z więzienia naprawiło swoje życie.

    OdpowiedzUsuń

Pozostaw swoją opinię