środa, 28 maja 2014

Męczeństwo Joanny d'Arc



Fot. zdjęcie  okładki do filmu
Świętą Joannę d’Arc Kościół wspomina 30 maja, w rocznicę jej męczeńskiej śmierci. Dziewica Orleańska jest patronką Francji, a dzień jej narodzin dla nieba jest świętem narodowym tego kraju.

Joanna d'Arc (1412-1431) pochodziła z ubogiej, wiejskiej, głęboko religijnej rodziny i była analfabetką. Została obdarzona przez Boga szczególnym powołaniem, któremu pozostała wierna aż do śmierci. Wśród rodaków zasłynęła tym, że włączyła się w dzieło wyzwolenia Francji zajętej przez wojska angielskie. W maju 1429 roku w czasie bitwy o Orlean odmieniła losy prowadzonej wojny. Anglicy szybko opuścili dolinę Loary, a Joannę od tej pory nazywano Dziewicą Orleańską. To zwycięstwo przyniosło jej sławę i możliwość podwyższenia statusu społecznego i materialnego, z czego młoda dziewczyna zrezygnowała. Następnie w trakcie wojny o wyzwolenie ojczyzny Joanna dostała się do niewoli Burgundów, którzy przekazali ją Anglikom. Ci oskarżając dziewczynę o czary, szatańskie wizje oraz heretyckie poglądy oddali ją pod sąd inkwizycji. Dnia 30 maja 1431 roku na rynku w Rouen została spalona na stosie. Śmierć przysporzyła Joannie rozgłosu i sławy oraz zapoczątkowała kult religijny.

Po zakończeniu wojny z Anglią król francuski Karol VII zarządził rewizję procesu i skierował sprawę do papieża Kaliksta III. W dniu 7.07.1456 roku arcybiskup Rouen ogłosił akt uniewinniający. Joannę uznano za mistyczkę i wizjonerkę, heroicznie wierną wewnętrznemu głosowi Boga i ślubowi dziewictwa. Udowodniono, że jej zaangażowanie w sprawy polityczne i wojenne było wykonywaniem woli Bożej w poczuciu głębokiego patriotyzmu. Joanna d’Arc została beatyfikowana w 1909 roku i kanonizowana w 1920 roku.

Akcja filmu pt. „Męczeństwo Joanny d'Arc” toczy się 30 maja 1431 roku i jest zapisem ostatniego dnia życia Świętej. Wówczas odbył się proces Dziewicy Orleańskiej zakończony wyrokiem śmierci. Dialogi pojawiające się w filmie oparte są ściśle na dokumentach. Utwór pochodzi z 1928 roku i jest niemy. Znajduje się on na tak zwanej liście watykańskiej, która została sporządzona przez papieską Kongregację do spraw Środków Społecznego Komunikowania w 1995 roku z okazji stulecia narodzin kina. Lista ta obejmuje 45 filmów o wybitnych walorach religijnych, moralnych i artystycznych.

Bardzo ciekawy jest fakt, że tuż po nakręceniu „Męczeństwa Joanny d’Arc” jedyna taśma z zapisem spłonęła w pożarze. Reżyser Carls T. Dreyer nie mógł ponownie nakręcić filmu, dlatego zmontował go po raz kolejny z materiału, który wcześniej odrzucił. Wiele lat później, w 1981 roku odnaleziono pełną wersję filmu. Znajdował się on w magazynie szpitala psychiatrycznego w Oslo.

W jaki sposób przebiegał proces Joanny d’Arc? Przed jakimi dylematami stawała Święta? Czy nie przypominał on procesu Jezusa z Nazaretu? Tego wszystkiego możesz dowiedzieć oglądając to niezwykłe dzieło filmowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw swoją opinię