sobota, 24 maja 2014

Święty Filip Neri

Fot.: Zdjęcie okładki do filmu.
„Święty Filip Neri” to film opowiadający o „radosnym świętym”, „proroku radości”, „apostole Rzymu” żyjącym w latach 1515-1595 we Florencji i Rzymie. Ten pełen dobroci kapłan działający w czasach renesansu zasłynął w Kościele m.in. ze swoich oryginalnych metod wychowania. Święty Filip założył Oratorium, które dla rzymian było „miejscem radosnego spotkania, szkołą formacji, ośrodkiem promieniowania sztuki” (św. Jan Paweł II).

„Radosny święty” swoje nauki często przekazywał za pomocą krótkich formuł: „Bądźcie dobrymi, jeśli potraficie”, „Człowiek, który się nie modli, jest jak zwierzę”, „Skrupuły i przygnębienie niech się wynoszą z mojego domu”. Podnosząc rękę do czoła, mówił: „Świętość mieści się na przestrzeni trzech palców”. Do swojego Oratorium wprowadzał wszystko, co miało znamię artyzmu, gdyż uważał, że piękno prowadzi do dobra.
Autor filmu na tle tytułowego bohatera ukazał szereg sylwetek ilustrujących różnorodność społeczeństwa XVI-wiecznego Rzymu. Wśród nich mamy: księcia i jego syna wychowywanego w ówczesnej karności, murarza stroniącego od Kościoła i księży, młodego jąkałę mającego trudności z nauką, sprzedawcę warzyw dźwigającego ciężar własnych wyrzutów sumienia, dzieci pozbawione opieki i wychowujące się na ulicy, grabieżcę pobierającego haracz od sprzedawców i rzemieślników, siostrzeńca papieża marzącego o karierze w Kościele. Wszyscy oni znaleźli się w orbicie działania św. Filipa Neriego. Na przykładzie tych i innych bohaterów możemy podziwiać niezwykle zręczną i skuteczną pedagogię „radosnego świętego”. On poprzez swoją dobroć, bezpośredniość, odwagę, modlitwę, post i życie mistyczne w swoisty sposób ich wychowywał i formował. Niektórzy z podopiecznych staną się potem kontynuatorami jego dzieła.
Włoski reżyser filmu Giacomo Campiotti zasłynął już z innych produkcji traktujących o świętych. Należą do nich: „Giuseppe Moscati. Miłość, która leczy” (2007) – opowieść o świętym lekarzu z Neapolu czy „Bakhita” (2009) – historia pochodzącej z Sudanu niewolnicy, zakonnicy i świętej. „Święty Filip Neri”, podobnie jak wymienione filmy, jest dziełem godnym polecenia. We współczesnej kulturze coraz bardziej odbiegającej od chrześcijaństwa dzieło to ukazuje świętego, który udowadnia, że współpracując z łaską Bożą, można przezwyciężać największe trudności. A przy tym cieszyć się wraz z innymi Bożą dobrocią.
Film trwa 220 minut. Został wyprodukowany w 2010 roku.

Adam Szczygieł SSP

p.s.
Wspomnienie liturgiczne św. Filipa Neriego przypada 26 maja.

1 komentarz:

Pozostaw swoją opinię