poniedziałek, 29 września 2014

Modlitwa za media za wstawiennictwem Archanioła Gabriela

Dziękujemy Ci, Ojcze niebieski, że spośród aniołów wybrałeś świętego Gabriela na zwiastuna Wcielenia Twojego Syna i odkupienia ludzkości. Maryja z wiarą przyjęła zwiastowanie i Twój Jednorodzony Syn przyjął ludzką naturę, a umierając na krzyżu, odkupił wszystkich ludzi. Do wielu z nich nie dotarło jeszcze orędzie zbawienia.

Święty Michał Archanioł

29 września Kościół powszechny obchodzi święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Z tej okazji proponujemy film dokumentalny pt. "Święty Michał Archanioł", który przedstawia tytułowego bohatera oraz jego sanktuarium na górze Gargano we Włoszech.

wtorek, 23 września 2014

Ojciec Pio. Historia świętego naszych czasów (tytuł oryginału „Padre Pio")


        „Zachowaj dobrze wypisane w duszy to, co mówi Boski Mistrz:
<w cierpliwości naszej
posiądziemy naszą duszę>”.
św. Ojciec Pio


Dziś, 23 września Kościół obchodzi wspomnienie liturgiczne niezwykłego kapucyna św. Ojca Pio (1887-1968). Pio, czyli Francesco Forgione urodził się w południowych Włoszech 25 maja 1887 roku, jako piąte spośród ośmiorga dzieci Marii Giuseppy i Grazio Forgione. Od narodzin był słaby i chorowity. Mając 15 lat zdecydował się ofiarować swoje życie Bogu wstępując do zakonu kapucynów. W 1910 roku, jako dwudziestotrzyletni młodzieniec przyjął święcenia kapłańskie.

poniedziałek, 22 września 2014

Oskar i pani Róża (tytuł oryginału: „Oscar et la Dame rose”)

Fot.: Zdjęcie okładki do filmu.

„Nikt z nas nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie.
Bo jeśli żyjemy, żyjemy dla Pana;
jeżeli umieramy, umieramy dla Pana.
Czy więc żyjemy, czy umieramy, należymy do Pana.”
(Rz 14,7-8)

Dziesięcioletni Oskar jest chory na raka. Pozostaje mu już niewiele dni życia ziemskiego. Rodzice nie potrafią rozmawiać ze swoim dzieckiem o tym, że wkrótce umrze. Chłopiec buntuje się wobec takiego zachowania mamy i taty, traci z nimi kontakt i zamyka się w sobie. Jedyną osobą, na którą czeka w szpitalu jest pani Róża, znana chłopcu jako zapaśniczka. Tak naprawdę jest ona dostawczynią pizzy.

niedziela, 21 września 2014

Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania, czyli orędzie papieża

Fot.: Papież Franciszek
„Nie obawiajcie się bycia obywatelami środowiska digitalnego. Ważna jest czujność i obecność Kościoła w świecie komunikacji, aby rozmawiać ze współczesnym człowiekiem i prowadzić go na spotkanie z Chrystusem”.
W Orędziu na 48. Światowy Dzień Środków Społecznego Komunikowania papież Franciszek ubolewa nad trudnym do zaakceptowania, wręcz skandalicznym dystansem pomiędzy ludźmi biednymi i bardzo bogatymi. Oswojeni z tym często nie dostrzegamy cierpienia innych z powodu wykluczenia, marginalizacji i ubóstwa. Papież zauważa, że media mogą z jednej strony pomóc człowiekowi zbliżyć się do drugiej osoby, gdy sieci ludzkiej komunikacji osiągnęły tak niezwykły rozwój. Z drugiej strony jednak obecna w świecie współczesnego przekazu szybkość informacji prowadzi często do jej spłycenia oraz braku pogłębionej refleksji.

sobota, 20 września 2014

Orędzie Papieża Franciszka na XLVIII Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania

Fot.:Papież Franciszek
Drodzy Bracia i Siostry! Żyjemy dziś w świecie, który staje się coraz «mniejszy» i gdzie, w związku z tym, jak się wydaje, zbliżanie się osób do siebie powinno być łatwiejsze. Rozwój transportu i technologii przekazu zbliża nas do siebie, łącząc coraz bardziej, a globalizacja powoduje, że jesteśmy współzależni. Jednakże w łonie ludzkości utrzymują się podziały, niekiedy bardzo wyraźne.
Na poziomie globalnym widzimy skandaliczną przepaść między luksusem, w jakim żyją najbogatsi, a nędzą najuboższych.

piątek, 19 września 2014

Wizja. Święta Hildegarda z Bingen


Fot.: Zdjęcie okładki do filmu.

„Różne są dary, ale Duch jest jeden.
Różne są posługi, ale Pan jest jeden.
Różne są działania, ale jeden jest Bóg,
który sprawia wszystko we wszystkich”.

1Kor 12,4-6


Benedyktynka, reformatorka Kościoła, odnowicielka życia monastycznego; kaznodziejka i egzorcystka, prorokini i wizjonerka; autorka prac z zakresu teologii, medycyny, przyrodoznawstwa, ziołolecznictwa; poetka i kompozytorka.... Tą niezwykłą średniowieczną kobietą, która cieszy się wielkim uznaniem także i dziś jest św. Hildegarda z Bingen (1098-1179).

środa, 17 września 2014

The Soviet Story

Dziś, w 75. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę warto polecić film dokumentalny pt. "The Soviet Story". Demaskuje on ideologię komunizmu, której uległy miliony ludzi i miliony stały się jej ofiarami.

wtorek, 16 września 2014

Święty Józef Moscati, lekarz ubogich

„Szukam, o Panie, Twojego oblicza”
Psalm 27,8

Giuseppe Moscati (1880-1927) usilnie pragnął spotkać Jezusa. Jako młody lekarz modlił się o to przed rzeźbą umarłego Chrystusa – Cristo velato (Chrystus okryty, zasłonięty) autorstwa Giuseppe Sanmartiniego, która znajduje się w kaplicy Sansevero w Neapolu.

piątek, 12 września 2014

Bitwa pod Wiedniem

12 września w Kościele powszechnym obchodzimy Święto Imienia Maryi, które zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami odniesionego w 1683 roku przez króla Jana III Sobieskiego i sprzymierzone wojska chrześcijańskie.

sobota, 6 września 2014

Rydwany ognia




I pobłogosławił Bóg ten siódmy dzień i ustanowił go świętym,
bo tego dnia przestał pracować po tym, jak dokonał dzieła stworzenia”.

Księga Rodzaju 2,3

Rydwany ognia” to film opowiadający autentyczną historię dwóch sportowców: Erica Liddella pobożnego protestanta oraz Harolda Abrahamsa pochodzącego z bogatej żydowskiej rodziny. Akcja utworu usytuowana jest w 1924 roku, w czasie trwania Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Obaj zawodnicy są dobrzy w swojej dyscyplinie. Jednak kierują nimi różne motywacje.

piątek, 5 września 2014

Matka Teresa: w imię dzieci Bożych

Dnia 5 września Kościół obchodzi wspomnienie liturgiczne bł. Matki Teresy z Kalkuty (1910-1997). Z tej okazji warto przypomnieć film pt. „Matka Teresa: w imię dzieci Bożych”.
Polski wydawca filmu tak o nim napisał:

„Wspaniała kreacja Geraldine Chaplin [córki Charliego Chaplina – red.] (Wiek niewinności) w roli Matki Teresy – niezwykłej kobiety, która poświęciła całe swoje życie, by nieść pomoc umierającym, zmieniając oblicze świata dzięki swej odwadze, wierze i miłości.
Kalkuta, rok 1946 – w dzielnicy biedoty, w której rządzi coraz większa przemoc, pewna zakonnica stara się ulżyć cierpieniom ludzi najbardziej doświadczonych przez los. Rezygnując z bezpiecznego i wygodnego życia wkracza na teren miejskich slumsów uzbrojona jedynie w wiarę i siłę własnych przekonań.

poniedziałek, 1 września 2014

Ludzie Boga

Fot.: Zdjęcie okładki do filmu.
Xavier Beauvois w swoim filmie odwołuje się do zdarzeń, które miały miejsce naprawdę. Szesnaście lat temu, 26 marca 1996 roku, w algierskim Tibhirine islamscy terroryści wzięli siedmiu francuskich trapistów jako zakładników. Dwa miesiące później odnaleziono ciała zamordowanych zakonników.
A wszystko mogło potoczyć się inaczej. Wystarczyło, żeby trapiści żyjący od wielu lat w górach Maghrebu wśród muzułmańskiej ludności i w symbiozie z nią, zdecydowali się opuścić to miejsce. Władze namawiały ich do wyjazdu, kiedy zaczęło być niebezpiecznie, bo fundamentaliści zamordowali zagranicznych turystów. Zakonnicy mogli wyjechać, opuścić nieprzyjazny kraj albo przynajmniej przyjąć ochronę rządową. Nie chcieli ani jednego, ani drugiego.