niedziela, 21 września 2014

Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania, czyli orędzie papieża

Fot.: Papież Franciszek
„Nie obawiajcie się bycia obywatelami środowiska digitalnego. Ważna jest czujność i obecność Kościoła w świecie komunikacji, aby rozmawiać ze współczesnym człowiekiem i prowadzić go na spotkanie z Chrystusem”.
W Orędziu na 48. Światowy Dzień Środków Społecznego Komunikowania papież Franciszek ubolewa nad trudnym do zaakceptowania, wręcz skandalicznym dystansem pomiędzy ludźmi biednymi i bardzo bogatymi. Oswojeni z tym często nie dostrzegamy cierpienia innych z powodu wykluczenia, marginalizacji i ubóstwa. Papież zauważa, że media mogą z jednej strony pomóc człowiekowi zbliżyć się do drugiej osoby, gdy sieci ludzkiej komunikacji osiągnęły tak niezwykły rozwój. Z drugiej strony jednak obecna w świecie współczesnego przekazu szybkość informacji prowadzi często do jej spłycenia oraz braku pogłębionej refleksji.

Franciszek stwierdza, że komunikacja może służyć autentycznej kulturze spotkania, jeśli nauczymy się postrzegać ją jako „bliskość” z drugim człowiekiem. Przekazywanie konkretnego komunikatu wymaga od człowieka zdolności uczynienia siebie podobnym do drugiego, przez uświadomienie sobie, że jesteśmy dziećmi Bożymi. Ważne jest także pamiętanie o tym, że obok siebie mamy bliźnich, którzy istnieją realnie i konieczny jest realny z nimi kontakt. W mediach papież widzi okazję do dawania rzeczywistego przykładu własnego życia. Media powinny stawać się środkiem, za pomocą którego świadectwo chrześcijańskie może dotrzeć do miejsc wcześniej niedostępnych. Świadectwo to „nie polega na bombardowaniu wiadomościami religijnymi, ale na chęci dania samego siebie innym przez gotowość cierpliwego i naznaczonego szacunkiem angażowania się w ich pytania i wątpliwości”.
Papież nawołuje, aby nieustannie włączać się w dialog z ludźmi naszych czasów, aby rozumieć ich oczekiwania, nadzieje. Prowadzenie dialogu bowiem oznacza bycie przekonanym o tym, że drugi ma coś dobrego do powiedzenia. Tylko za pomocą dialogu możemy prowadzić innych ludzi na spotkanie z Chrystusem. „W tym kontekście rewolucja środków przekazu i informacji jest wielkim i ekscytującym wyzwaniem, wymagającym nowej energii i nowej wyobraźni, aby przekazywać innym piękno Boga”.
Justyna Anna Zakrzewska
Źródło artykułu "Dzień Pański".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw swoją opinię