sobota, 6 września 2014

Rydwany ognia




I pobłogosławił Bóg ten siódmy dzień i ustanowił go świętym,
bo tego dnia przestał pracować po tym, jak dokonał dzieła stworzenia”.

Księga Rodzaju 2,3

Rydwany ognia” to film opowiadający autentyczną historię dwóch sportowców: Erica Liddella pobożnego protestanta oraz Harolda Abrahamsa pochodzącego z bogatej żydowskiej rodziny. Akcja utworu usytuowana jest w 1924 roku, w czasie trwania Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Obaj zawodnicy są dobrzy w swojej dyscyplinie. Jednak kierują nimi różne motywacje.
Dla Erica – pastora najważniejsze jest służenie innym i pełnienie woli Boga, natomiast Harold pragnie wciąż odnosić sukcesy sportowe, aby zdobyć jak najwyższą pozycję w społeczeństwie.
Pewnego dnia Eric staje przed poważnym dylematem, gdyż niektóre konkurencje igrzysk mają odbyć się w niedzielę, on zaś wie, że dzień ten powinien być przeznaczony dla Boga i na odpoczynek. Jednak czy podejmie słuszną decyzję?
Co nam jako katolikom powinien uświadomić ten wątek? Na czym tak naprawdę polega wierność Bogu? Pomocą w odpowiedzi na te pytania mogą okazać się informacje z Katechizmu Kościoła katolickiego. W artykule nr 2185 wyraźnie jest mowa o tym, że wierni powinni w niedzielę powstrzymać się od pracy, która utrudnia oddawanie należytej czci Bogu. Jednak ważne zadania społeczne mogą być usprawiedliwieniem niewypełnienia nakazu odpoczynku niedzielnego. A jak potoczy się historia w filmie, który trwa 123 minuty i pochodzi z 1981 roku zobaczcie sami.
Warto wspomnieć, że „Rydwany ognia” zdobyły siedem nominacji do Oscara, z czego cztery razy otrzymały statuetkę. Jednak to nie jest jedyne wyróżnienie dla tego dzieła. W roku 1995 obraz Hudsona znalazł się na Watykańskiej liście 45 filmów fabularnych podzielonych na 3 kategorie: filmy o wybitnych walorach religijnych, moralnych oraz artystycznych. „Rydwany ognia” zostały zaliczone do 15 filmów o szczególnych walorach moralnych.

Aleksandra Jaszcz

3 komentarze:

  1. Warto dodać, że muzykę do tego filmu skomponował Vangelis, za co otrzymał Oscara. Ta właśnie muzyka "Rydwany ognia", w latach osiemdziesiątych była w Polsce bardzo dobrze znana i rozpowszechniania. Film przeciwnie, nie pasował do ideologi PRL-u i pozostał na uboczu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. W tym filmie występuje wiele cytatów z Pisma Świętego. Jednak różne wersje tłumaczeń nie zawsze to ukazują. Często zamiast dosłownego cytatu występuje dowolne tłumaczenie. Dlatego w niektórych sytuacjach widz może wcale nie zorientować się, że chodzi o odniesienie do Biblii.

    asz

    OdpowiedzUsuń

Pozostaw swoją opinię