poniedziałek, 8 grudnia 2014

Błogosławiony Jan Duns Szkot. Obrońca Niepokalanego Poczęcia (tytuł oryginału: „Duns Scotus”)

Każdego 8 grudnia obchodzimy w Kościele uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Z tej okazji pragniemy zaproponować film opowiadający o człowieku, który wyjaśnił jak to się stało, że Maryja była wolna od grzechu pierworodnego.

Laura Film


Obrońca Niepokalanej

Czy da się zrobić interesujący film o zakurzonym błogosławionym z głębokiego średniowiecza? Szczególnie wtedy, gdy nie można się wspomóc obrazem jakiejś spektakularnej wyprawy krzyżowej lub innym tematem, który po prostu dobrze wygląda na dużym ekranie?

Zadania tego podjął się włoski reżyser Fernando Muraca, szerzej znany z produkcji takich seriali jak „Komisarz Rex” czy „Don Mateo”. W roku 2011 nakręcił film o jednym z najważniejszych teologów średniowiecza.
Jan urodził się w 1265 r. w Szkocji, niedaleko miasteczka Duns. Tak więc był później nazywany – Jan Duns Szkot. Od dziecka marzył, aby zostać franciszkaninem. W wieku 15 lat wstąpił do zakonu i po 11 latach otrzymał święcenia kapłańskie. Miał tęgi umysł, dlatego wysłano go na studia do Paryża, gdzie nie tylko był studentem, ale wkrótce sam zaczął nauczać. Nie zagrzał tam miejsca zbyt długo. Przełożeni kazali mu wyjechać po tym, jak podjął bardzo niepopularną decyzję – odmówił podpisania listu króla Francji, Filipa IV Pięknego, list ten był wymierzony w papieża Bonifacego VIII. Innym znanym wydarzeniem z jego życia była uniwersytecka debata z dominikanami, podczas której dowodził, że Maryja była niepokalanie poczęta. Jego tezy dały podwaliny pod ogłoszenie w 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP: „Najświętsza Maryja Dziewica od pierwszej chwili swego poczęcia, przez łaskę i szczególny przywilej Boga wszechmogącego, na mocy przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego, została zachowana nienaruszona od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego”.
„Szkocja mnie zrodziła, Anglia przygarnęła, wykształciła mnie Francja, strzeże mnie Kolonia” – powiedział Jan Duns Szkot. Zmarł w tej ostatniej w 1308 r. Miał zaledwie 43 lata. Zapamiętano go jako tego, który głosił przewagę miłości nad wiedzą i wiary nad rozumem. Kościół wspomina go 8 listopada.
„Błogosławiony Jan Duns Szkot” nie jest filmem łatwym. Warto podejść do niego ze świeżym umysłem, bo reżyser wiele miejsca poświęcił wspomnianej rozprawie z dominikanami, będącej prawdziwą intelektualną rozkoszą. Mimo to spodoba się nie tylko miłośnikom filozofii. Nawet zwykły zjadacz chleba – jak ja – może z niego czerpać, czerpać, czerpać.

Magdalena Guziak-Nowak 

Źródło: Biuletyn liturgiczny „Dzień Pański” nr 54/2014 z dn. 2.11.2014.
Tytuł artykułu: „Obrońca Niepokalanej”.

3 komentarze:

  1. Ten błogosławiony może być dla wielu nieznany. Warto zobaczyć film, aby może bardziej jeszcze zainteresować się Dunsem Szkotem oraz jego pionierskim nauczaniem.

    Adam Szczygieł

    OdpowiedzUsuń
  2. Niezwykle ciekawy film, chociażby z tego względu, że przedstawia rozwój myśli Kościoła o Niepokalanym Poczęciu NMP. Dogmat na ten temat został ogłoszony dopiero w 1854 roku, natomiast już od wieków Lud Boży wierzył, że Maryja został poczęta bez grzechu, nie umiano jednak tego zawsze racjonalnie wytłumaczyć. W związku z tym, nie wszyscy w Kościele uważali, że Maryja poczęła się bez grzechu Adama. Dzięki mądrości bł. Jana Dunsa Szkota (franciszkanina) wlanej mu przez Boga Kościół miał argumenty, że rzeczywiście Maryja została poczęta bez grzechu. Na uwagę zasługuje fakt, iż bł. Jan Duns był uważany jako dziecko za głupca, jednak Bóg przez Ducha Świętego i za przyczyną NMP (jak sam uważał) wlał w niego mądrość, która zadziwiała wszystkich. Nie tylko mądrością odznaczał się Jan (beatyfikowany przez św. Jana Pawła II w 1993 r.), ale również pobożnością, miłością i świętością, którą była owocem jego głębokiej relacji z Bogiem, która kształtował się na modlitwie. Zatem, polecam wszystkim ten film

    OdpowiedzUsuń
  3. W 2011 roku film został nagrodzony główną nagrodą na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmowym "Mirabile Dictu" w Rzymie. Na tymże festiwalu, w kategorii najlepszego aktora, pierwszą nagrodę otrzymał odtwórca roli bł. Jana Dunsa Szkota - Adriano Braidotti. Festiwal odbywa się pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury.
    Czytaj więcej: http://www.mirabiledictu-icff.com/index.php?option=com_content&task=view&id=28&Itemid=47

    Adam Szczygieł

    OdpowiedzUsuń

Pozostaw swoją opinię