czwartek, 10 lipca 2014

Gość oczekiwany


Jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą” (Mt 7,2).
„Gość oczekiwany” to ekranizacja sztuki zapomnianej dziś katolickiej pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej. Treść utworu została zaczerpnięta z bajki śląskiej. Spektakl ukazuje historię dwóch bohaterów: Józefa Kurka – wiejskiego biedaka i Filipa – bogatego młynarza. Obaj w swojej modlitwie proszą Pana Jezusa o pomoc.
Pierwszy z nich wydaje się, że jest w sytuacji bez wyjścia. 

Młynarz Filip, który przejął jego długi wyrzuci go z domu, jeśli ten nie spłaci całej należności do następnego dnia. Józef Kurek prosi zatem Pana Jezusa o pomoc. Zależy mu przede wszystkim na dobru rodziny. Jeszcze tego samego wieczoru przychodzi do niego Chrystus ukryty pod postacią starego wędrowca-pielgrzyma. Pierwsza rozpoznaje go niewidoma córka Józefa, której zostaje przywrócony wzrok. Następnego dnia dziewczyna odnajduje w domowej skrzyni złote monety, co pozwala uregulować zaległości. Kiedy młynarz przychodzi do Józefa po dług, jest wielce zdziwiony. Biedak bowiem oddaje mu całą należność. Słysząc o cudzie, jaki miał miejsce w rodzinie Kurków Filip także prosi Pana Jezusa, aby go odwiedził. Chrystus obiecuje, że przyjdzie do niego tego wieczoru. Mówi mu też, że każdemu odmierza według jego własnej miary. Jednak Filip zaślepiony pragnieniem jeszcze większego bogactwa nie rozumie tych słów.
Czy Filip podobnie jak Józef będzie zadowolony z odwiedzin Gościa, którego tak bardzo oczekuje? Czy otrzyma to, czego tak bardzo pragnie? Zobaczcie sami...
Dramat pt. „Gość oczekiwany” uświadamia nam codzienność spotkania człowieka z Bogiem. Pokazuje życiowe sytuacje, w których odgrywamy rolę Józefa albo Filipa. Zawarte w utworze liczne nawiązania do Ewangelii skłaniają widza do refleksji na sensem własnej egzystencji.
Omawiany tu spektakl „Gość oczekiwany” z udziałem polskich gwiazd teatru i kina został wyreżyserowany przez Artura Hofmana w 1994 roku. W 2001 roku powstało oratorium pod tym samym tytułem. Jego autorem jest Janusz Kohut. Do dziś dzieło to odgrywają teatry amatorskie w tym m.in.: Zespół Teatralny z parafii Świętej Elżbiety w Cieszynie.

Aleksandra Jaszcz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozostaw swoją opinię