sobota, 30 sierpnia 2014

Opowieść o Zbawicielu

„Opowieść o Zbawicielu” to filmowa wersja Ewangelii wg św. Jana. Słowo Boże skierowane jest do współczesnego widza wychowanego w cywilizacji obrazkowej. Film zrobiono z wielką starannością. Nawet muzyka została przygotowana z użyciem kopii instrumentów z I wieku po Chrystusie.
Premiera filmu w Polsce miała miejsce w 2005 roku. Dzieło rekomendowane było przez ówczesnego Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bpa Kazimierza Nycza. „Opowieść o Zbawicielu” umożliwia prześledzenie Ewangelii wg św. Jana w jednym odcinku. Nie ograniczamy się więc do określonej sceny czy epizodu, ale dajemy się prowadzić autorowi zgodnie z jego pomysłem zawartym w konstrukcji dzieła. Film ten daje szansę na bogate i owocne doświadczenie duchowe.

czwartek, 28 sierpnia 2014

Święty Augustyn

Fot. Zdjęcie okładki do filmu.
Św. Augustyn (354-430) – doktor Kościoła, doktor łaski

  Urodził się w 354 r. w Tagaście, w północnej Afryce (dzisiejsza Algieria), w niezamożnej rodzinie. Jego ojciec Patrycjusz był poganinem, matka natomiast (św. Monika) chciała wychować syna po chrześcijańsku. Jednak Augustyn nie podzielał jej poglądów i przez długi czas nie był ochrzczony. W wieku 16 lat zamieszkał z kobietą, z którą – ku ubolewaniu matki – żył w konkubinacie przez 15 lat i miał z nią syna. Duży wpływ na jego życie miała także Kartagina, w której uczył się retoryki. Tam prowadził beztroskie i swawolne życie. Jeszcze bardziej oddalił się od chrześcijaństwa, zwracając się ku innym (pogańskim) filozofiom swoich czasów. Niektóre zasady moralne wyniesione z domu wywoływały w nim jednak niepokój i tęsknotę za tym, co prawdziwe i dobre.

wtorek, 26 sierpnia 2014

Niebo istnieje naprawdę


Jeśli się nie zmienicie i nie staniecie jak dzieci,
nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Mt 18, 3


          Film pt. "Niebo istnieje naprawdę" został nakręcony na podstawie bestsellerowej powieści o tym samym tytule. Przedstawia on wizytę w niebie czteroletniego Coltona Burpo - syna pastora Toda Burpo.
          Pewnego dnia Colton zostaje zawieziony do szpitala, gdzie okazuje się, że ma zapalenie wyrostka. Następnie trafia na stół operacyjny. Niedługo po tym wydarzeniu mały chłopiec zaczyna opowiadać o swoim pobycie w niebie. Czy to możliwe, aby to dziecko było tam rzeczywiście? A może to był tylko sen?

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Wyspa

Fot.: Zdjęcie okładki do filmu.


„Uznaję bowiem moją nieprawość,
a grzech mój jest zawsze przede mną.”
Psalm 51, 5


Ojciec Anatolij mieszka gdzieś na północy Rosji w niewielkim prawosławnym klasztorze. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie dar, jakim obdarzył go Pan Bóg. Człowiek ten potrafi uzdrawiać ludzi z różnych chorób i zniewoleń, a także powiedzieć, co czeka danego człowieka w przyszłości.

niedziela, 24 sierpnia 2014

Zagrożenia duchowe - horror

Horror – łac. horror – ‘groza, strach’; in. film grozy. Odmiana fantastyki polegający na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Zadaniem horroru jest wywołanie lęku i niepokoju u odbiorcy utworu. Pojawiające się w świecie utworu zjawiska fantastyczne podważają ustalone na początku i akceptowane przez bohaterów prawa świata.

czwartek, 21 sierpnia 2014

Benedykt XVI o mediach

"Jeżeli Dobrej Nowiny nie będzie można poznać także w świecie cyfrowym, to może być ona nieobecna w doświadczeniu wielu osób."
Benedykt XVI


Źródło: Orędzie Ojca Świętego Benedykta XVI na 47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

środa, 20 sierpnia 2014

Prorok mediów masowych

Film dokumentalny, oparty na materiałach archiwalnych, przedstawia życie i działalność błogosławionego ks. Jakuba Alberionego (1884-1971). Był on największym zakonodawcą XX wieku. Postacią wciąż jeszcze niedostatecznie odkrytą. Dzisiaj, 20 sierpnia 2014 roku mija 100 lat od założenia przez ks. Alberionego Rodziny Świętego Pawła, łączącej pięć zgromadzeń zakonnych oraz instytuty świeckie. 

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Spotkanie 2: Raj utracony

Fot.: Zdjęcie okładki do filmu.
„Wszystkie moje drogi są Ci znane”.
Psalm 139,3

Siedem lat po tragicznym tsunami w Tajlandii, w pewnym nadmorskim kurorcie przebywa sześć przypadkowych osób. Mają za sobą różne doświadczenia życiowe. W ich kierunku zbliża się huragan. Gdy nawałnica zaczyna szaleć, dołącza do nich tajemniczy Gość. Co więcej, ów Przybysz zna serce każdego z osobna. Wie o ich krętych drogach. Przychodzi po to, by dać nadzieję i uzdrowienie.

niedziela, 17 sierpnia 2014

Molokai


„Nie ma większej miłości nad tę,
gdy ktoś poświęca swoje życie za przyjaciół”.
(J 15,13)

„Molokai” to film, który opowiada historię Ojca Damiana de Vuestera (1840-1889) – belgijskiego misjonarza, który przybywa na tytułową wyspę, aby pracować z ludźmi chorymi na trąd. Jak tam się znalazł? Dlaczego pojechał na Molokai? Otóż...

czwartek, 14 sierpnia 2014

Marcelino, chleb i wino

Dlaczego tak uroczyście świętujemy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny? To dowód na to, jak ważną osobą w życiu Jezusa, Boga-człowieka, była Jego Matka. „Z duszą i ciałem została wzięta do nieba” – bo nie mogło być inaczej. Obok swojego Syna, w całej pełni człowieczeństwa, zasiada Ta, która ofiarowała Mu to człowieczeństwo, rodząc Go na ziemi. Nikt z ludzi nie był z Nim tak blisko jak Ona. Nikt z ludzi nie odczuwał Jego obecności tak intensywnie jak Ona – nosiła Go przecież w swoim łonie. Dziś wraz ze swoim Synem króluje w niebie. Matka i Syn, Odkupiciel i Współodkupicielka. Przede wszystkim zaś Matka Jezusa i nasza.

Gry wojenne. Kim naprawdę był płk Kukliński

Film pt. „Gry wojenne” to najnowsza historia Polski. Scenarzysta i reżyser Dariusz Jabłoński w sposób bardzo rzetelny ukazuje ciągle mało znaną sylwetkę pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. W jednym z wywiadów stwierdził on: „Cieszy mnie to, że mimo dużej rozpiętości ocen, mimo bardzo emocjonalnej i czasem brutalnej dyskusji, nikt nie podważył ani jednego faktu zawartego w filmie, nie był w stanie podważyć tej wersji wydarzeń, którą zaprezentowałem w filmie”.
 

Bitwa pod Wiedniem

W dniu 15 sierpnia obchodzimy święto Wojska Polskiego. Z tej okazji warto przypomnieć film pt. "Bitwa pod Wiedniem" z 2012 roku. Na płycie DVD znajdujemy taki opis:
"329 lat temu [w 1683 roku - red.] pod murami Wiednia, polsko-cesarsko-niemieckie siły wygrały z turecko-tatarską armią dowodzoną przez wielkiego wezyra Kara Mustafę. Losy tej jednej z najważniejszych bitew w historii Polski i Europy mogłyby się potoczyć inaczej, gdyby nie skrzydlate rycerstwo polskie..." 

asz

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Święta Klara z Asyżu. Dzieje pewnej chrześcijanki

Dnia 11 sierpnia Kościół wspomina św. Klarę. W związku z tym polecamy film pt. „Święta Klara z Asyżu. Dzieje pewnej chrześcijanki”. Utwór ukazuje proces kanonizacyjny tytułowej bohaterki. Przez to poznajemy Klarę taką, jaką widziały ją współsiostry, które wspólnie z nią żyły. Ich zeznania zostały spisane i wykorzystane w procesie kanonizacyjnym. Niniejszy film ukazuje te świadectwa w formie sfabularyzowanej.

Święta Klara jest również patronką telewizji. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie: http://www.edycja.org.pl/content.php?ContentId=118.

br. Adam Szczygieł, paulista

sobota, 9 sierpnia 2014

Siódmy pokój

Film pt. „Siódmy pokój” pochodzi z 1996 roku. Jego fabuła nawiązuje do życia św. Edyty Stein, czyli s. Teresy Benedykty od Krzyża. Tę świętą karmelitankę, patronkę Europy Kościół wspomina 9 sierpnia.

Oto jej krótki życiorys, znajdujący się na stronie Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, http://www.karmel.pl/hagiografia/stein/index.php.

poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Świadectwo Romana Kluski

Roman Kluska – założyciel i były prezes firmy komputerowej Optimus, a potem giełdowej spółki Optimus SA, jeden z najbogatszych Polaków, obecnie zajmuje się promocją hodowli owiec i zdrowej żywności – opowiada o niesłusznym aresztowaniu pod zarzutem wyłudzenia.

piątek, 1 sierpnia 2014

Zagrożenia duchowe – Harry Potter

Harry Potter – tytułowy bohater serii książek Joanne K. Rowling. Autorka jest samotną matką, była bezrobotna, nie miała środków do życia, kiedy w 1997 r. wydawała w niewielkim nakładzie pierwszą książkę „Harry Potter i kamień filozoficzny”. W ciągu następnych dwóch lat książka stała się bestsellerem i od tego czasu każdego roku ukazywał się kolejny tom, do finalnego siódmego. Książka była ekranizowana (doczekała się pięciu filmów), przetłumaczona na 55 języków, a do 2008 r. sprzedano na świecie łącznie ponad 350 mln egzemplarzy. Filmy biły rekordy popularności. Książka stała się lekturą szkolną w wielu krajach świata.