środa, 23 grudnia 2015

Drodzy Czytelnicy blogu "Laura Film"!

Już jutro Boże Narodzenie - jedno z największych wydarzeń w historii świata. Nie do ogarnięcia ludzkim rozumem. Zupełnie nie jasne dla tych, którzy jeszcze nie otrzymali łaski wiary.
Oto Ten "w którym żyjemy, poruszamy się i jesteśmy" (Dz 17,28) zechciał przyjąć ludzkie ciało.
Zechciał być wśród nas, jako nieporadne Maleństwo.
Zechciał ubogacić nas swoim ubóstwem.
Zechciał wyjawić nam prawdy, do których człowiek sam by nie doszedł, przy pomocy własnego rozumu. Za to rozum może się nimi rozkoszować. W ten sposób wiara i rozum wzajemnie się dopełniają, a na nich, jak na dwóch skrzydłach unosi się duch ludzki (por. JPII, "Fides et ratio").

Redakcja "Laura Film" składa Wam najlepsze życzenia radości, pokoju i rozkoszowania się bliskością Pana, który przynosi ze sobą wszelkie dary potrzebne do uszczęśliwienia człowieka.

Laura Film

PS
"Nie staraj się zrozumieć, abyś uwierzył, lecz staraj się uwierzyć, to zrozumiesz. (św. Augustyn).
LF

sobota, 19 grudnia 2015

Opowieść wigilijna (tytuł oryginału: "A Christmas Carol")

Czas świąt to czas refleksji nad życiem. Film pt. „Opowieść wigilijna” może sprawić, że znajdziemy odpowiedź na wiele istotnych pytań. Co robić, by nie zmarnować cennego czasu? Czym jest pogoń za pieniądzem wobec troski o ludzkie relacje? Jak bardzo odrzucenie przez ojca może wypaczyć charakter syna? Jak daleko sięgają konsekwencje ludzkich decyzji?
    

sobota, 5 grudnia 2015

Aktorzy filmowi


Biorąc pod uwagę fakt, że troską Naszą jest by sztuka filmowa rozwijała się według najlepszych zasad, niemały też obowiązek sumienia ciąży na aktorach filmowych. Oni to, pomni na swą godność osobistą i jako ludzi, i jako artystów, niech wiedzą, że nie wolno im brać udziału w scenach i współpracować w nakręcaniu filmów, które sprzeciwiają się dobrym obyczajom. Każdy zaś aktor, który talentem i sztuką zdobył sobie rozgłos, winien tak używać tej swojej sławy, aby podnieść do rzeczy wyższych i pięknych dusze publiczności. Niech też pamięta, że jego pierwszym obowiązkiem jest, by przyświecać innym cnotą i przykładem w życiu prywatnym.

poniedziałek, 16 listopada 2015

Radio (tytuł oryginału: „Radio”)



,,Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
                                                                               Mt 5,7
 
Przytoczone wyżej słowa Ewangelii w pełni odzwierciedlają prawdę, jaką pokazuje film pt. ,,Radio”. Protagonista utworu James Robert Keneddy jest powolniejszy od innych, nieśmiały i zagubiony. Życie go nie rozpieszcza. Mieszka w miasteczku usytuowanym w Karolinie Południowej. Chłopiec ma szczególną pasję, zbiera stare radioodbiorniki, dlatego inni nazywają go Radio. Ludzie, których spotyka często wyśmiewają się z niego. 

niedziela, 8 listopada 2015

"Czy naprawdę wierzysz?" (tytuł oryginału: "Do You Believe?")




Czy naprawdę wierzysz? To pytanie dotyka każdego z nas i musimy kiedyś sobie na nie odpowiedzieć…
"Czy naprawdę wierzysz?" to film, w którym przeplatają się różne historie życia i pojawiają się pytania, które ciągle powracają.
To niezwykła ekranizacja. Mówi o miłości, sile wiary i nadziei.
Czy naprawdę wierzysz? To pytanie jest skierowane do Ciebie. Czy zechcesz przyjąć to zaproszenie?
 Łukasz Stańczyk

niedziela, 25 października 2015

Rikszarz Amal (tytuł oryginału: "Amal")


"Rikszarz Amal" to film hinduski z 2007 roku. Powstał na podstawie opowiadania Shuana Mehty pt. "Amal". Jego tytułowy bohater mieszka i pracuje w New Delhi.
Nie wiem czy Amal to postać rzeczywista, czy fikcyjna. Wiem jednak, że wielu z nas tęskni do takich ludzi jak on. Ukazuje to również film, w którym "stojący nad grobem" milioner chce po królewsku odwdzięczyć się Amalowi za okazane dobro.
Film trwa 100 minut. Warto poświęcić ten czas, aby zastanowić się, czy jest możliwe życie według zasady "czyń dobro, a zła unikaj".

asz

środa, 21 października 2015

5 dni wojny (tytuł oryginału: „5 Days of War”)

Fot.: Zdjęcie plakatu informującego o filmie.


„I poznacie prawdę, a prawda uczyni was wolnymi”.
J 8,32

W sierpniu 2008 roku pomiędzy Rosją a Gruzją wybuchła wojna, która trwała tylko 5 dni. Jednak wielu ludzi utraciło życie, zostało rannych, przeżyło nieopisane dramaty…
Dziennikarz Thomas Anders razem ze swoim przyjacielem kamerzystą Sebastianem dokumentują przebieg wojny. Nagrany materiał to cenny dowód. Świat powinien go poznać i dowiedzieć się o tym, co zaszło w Gruzji w ciągu tych pięciu dni. Rozpoczyna się prawdziwa walka o prawdę, której towarzyszy ryzyko utraty życia, zdrowia i straty najbliższych... W obronie prawdy reporterom towarzyszy gruzińska nauczycielka Tatia.

czwartek, 1 października 2015

Pilecki


Od 25 września 2015 roku można oglądać w kinach dokument fabularyzowany pt. "Pilecki". Oto co możemy przeczytać na ulotce reklamującej ten film.
"Rotmistrz Witold Pilecki. Człowiek, który z własnej woli dał się zamknąć w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, by wysłać do aliantów raporty o sytuacji więzionych tam osób.

czwartek, 3 września 2015

Zadanie dla młodych

[...] Chciałbym zwrócić się w szczególności do młodych katolików i wezwać ich, by do tego cyfrowego świata wnosili świadectwo swojej wiary. Moi drodzy, uważajcie za swój obowiązek wprowadzanie w kulturę tego nowego środowiska komunikacyjno-informacyjnego wartości, na których opiera się wasze życie! [...]
Szczególnie do was, młodych, którzy z naturalną niemal łatwością posługujecie się tymi nowymi środkami komunikacji, należy zadanie ewangelizacji tego «cyfrowego kontynentu». Z entuzjazmem głoście Ewangelię waszym rówieśnikom! Znacie ich lęki i nadzieje, ich zapał i rozczarowania. Najcenniejszym darem, jaki możecie im ofiarować, jest dzielenie się z nimi Dobrą Nowiną o Bogu, który stał się człowiekiem, cierpiał, umarł i zmartwychwstał, by zbawić ludzkość.

poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Obietnica. Historia, którą napisało życie

„Głośno wołam do PANA,
głośno PANA błagam.
Wylewam przed Nim prośbę swoją,
opowiadam Mu o swoim ucisku”.
Psalm 142, 2-3


W pewne czerwcowe popołudnie 2014 roku w Galerii Malarstwa Polskiego na Zamku Lubelskim odbyło się wyjątkowe spotkanie. Wypełniona po brzegi sala z zainteresowaniem słuchała świadectw głównych bohaterów spotkania: pani Henryki Paśnik oraz jej wnuka ks. Arkadiusza Paśnika. To wyjątkowe spotkanie naznaczone było bolesnym i trudnym wspomnieniem nawiązującym do przeżyć pani Henryki. Jako siedemnastoletnia dziewczyna została ona wywieziona ze swoim ojcem i młodszym rodzeństwem na Syberię, a potem do Kazachstanu.
Gdy po latach zsyłki okazało się, że spełnia się jej marzenie i może wreszcie wracać do Polski przeżyła kolejny dramat. Była młodą mężatką, a jej ukochany nie otrzymał zgody na wyjazd. Pani Henryka dała swojemu mężowi obietnicę, że jeszcze tam wróci... Wrócić nie wróciła, ale uczynił to za nią jej wnuk ks. Arkadiusz.

sobota, 29 sierpnia 2015

Miranda prorsus

Nie pozwalaj na hałaśliwe wciskanie się do twego mieszkania różnych programów radiowych czy telewizyjnych, ale wybieraj je jak przyjaciół, których świadomie i z rozmysłem zapraszasz do swego domu.

por. Pius XII, Encyklika "Miranda prorsus", nr 116

czwartek, 27 sierpnia 2015

Jan Paweł II wujek


"On nas nie upominał i nie karcił, a każdy z nas wiedział jak należy się zachować...".

"Żył wśród nas człowiek, który potrafił ukazywać młodzieży godność ludzkiego życia i piękno codzienności. Potrafił być im przewodnikiem, wychowawcą, a zarazem przyjacielem. Ten film ukazuje działalność księdza, która do dzisiaj pozostaje niedościgłym wzorem. Czy Kościół w Polsce i władza świecka nie powinny brać przykładu z tego młodego kapłana, który po latach już jako Papież Jan Paweł II, w listach do znajomych z tamtego okresu podpisywał się Wujek?".

środa, 15 lipca 2015

Artystka

Fot: zdjęcie okładki do filmu

,,To nie wy wybraliście Mnie,
lecz Ja wybrałem was
i Ja wyznaczyłem was,
abyście szli, przynosili owoc
i aby wasz owoc był trwały...”
(J 15,16)
Przytoczone z Ewangelii słowa w pełni odzwierciedlają głębię filmu pt. ,,Artystka”. Główna bohaterka utworu Kaśka przypadkowo na ulicy spotyka Sylwię, która okazuje się być Siostrą pracującą w mediach. Po chwili rozmowy Sylwia zaprasza młodą dziewczynę do księgarni. Kasia otrzymuje od Sióstr wyjątkowy prezent. Jaki i czy to przypadkowe spotkanie z Siostrami zmieniło coś w życiu bohaterki sprawdźcie sami...

środa, 8 lipca 2015

The Truman show

Fot.: Zdjęcie okładki do filmu.


„Dokąd odejdę od ducha Twojego
i gdzie ucieknę przed Twoim obliczem?
Jeśli wzniosę się do nieba, tam jesteś;
gdy zejdę do krainy umarłych, i tu jesteś obecny!”.
Psalm 139,7-8



Truman Burbank mieszka w zwykłym miasteczku położonym gdzieś na prowincji w Stanach Zjednoczonych. Jego życie nie wyróżnia się niczym szczególnym. Codzienność Trumana wypełniają obowiązki zawodowe w pewnej instytucji państwowej, natomiast wolny czas poświęca kochającej go żonie. Mimo tak uporządkowanego i poukładanego planu dnia jest coś, co go niepokoi. Truman ma przeczucie, że ciągle ktoś go obserwuje. Okazuje się, że jego obawy są w pełni uzasadnione.

wtorek, 30 czerwca 2015

„Gdy budzą się demony” (tytuł oryginału: „There be Dragons”)

Fot.: Zdjęcie okładki do filmu (po lewej)
i św. Josemaria Escriva (po prawej).

„Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie!
Wasz przeciwnik, diabeł,
krąży jak ryczący lew i szuka, kogo by pożreć.
Mocni wiarą stawiajcie mu opór”.
1P 5,8-9

Dziennikarz Robert Torres postanawia napisać książkę o św. Josemarii Escrivie – założycielu Opus Dei. Udaje się do Hiszpanii, aby tam szukać potrzebnych materiałów. Pragnie też spotkać się z ojcem Manolem Torresem, który przyjaźnił się ze św. Josemarią. Historia tej znajomości jest niezwykle ciekawa i częściowo okryta tajemnicą. Dlaczego? Czy może dlatego, że jeden z nich wybrał drogę kapłaństwa, a drugi zaangażował się w brutalną wojnę domową w Hiszpanii w latach 1933-1944?

sobota, 13 czerwca 2015

Święta Barbara z Nikomedii (tytuł oryginału: "Santa Barbara")

Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. "Święta Barbara z Nikomedii". Został on nakręcony w 2012 roku i trwa 100 minut.

Święta Barbara czczona jest w Kościele jako dziewica i męczennica, która  zginęła ok. roku 305. Łacińskie słowo "barbara" znaczy tyle co, mieszkanka spoza Grecji, cudzoziemka. Święta należy do dziewic-męczennic, których akta zaginęły, ale za to których pamięć zachowała się żywa po nasze czasy. Nie wiemy dokładnie ani kiedy, ani w jakich okolicznościach poniosła śmierć. To, co dziś wiemy o jej życiu pochodzi z tradycji przeplatanej legendą.
W wieku VI cesarz Justynian sprowadził relikwie św. Barbary do Konstantynopola. Stąd zabrali je Wenecjanie w 1202 roku do swojego miasta, by je z kolei przekazać miastu Torcello, gdzie znajdują się w kościele św. Jana Ewangelisty. Herma z czaszką św. Barbary była do ostatnich czasów w Czerwińsku.

środa, 3 czerwca 2015

Najświętsze Serce Jezusa na przestrzni dziejów

Fot.: Zdjęcie okładki do filmu.
"Będą patrzeć na Tego, którego przebili" (J 19, 37) - to prorocze zdanie pochodzące od proroka Zachariasza i wypowiedziane przez Jana Ewangelistę w jego relacji z Ukrzyżowania Jezusa budziło pobożność od początków chrześcijaństwa.
Film "Najświętsze Serce Jezusa na przestrzeni dziejów" jest próbą przybliżenia historii kształtowania się kultu Najświętszego Serca Jezusowego ze szczególnym uwzględnieniem roli jaką odegrała skromna zakonnica z Paray le Monial Maria Małgorzata Alacoque.
W latach 1673 -1675 Pan Jezus kilkakrotnie ukazał Małgorzacie Marii swoje Najświętsze Serce. Nasz Zbawiciel wyraził pragnienie, by siostra Małgorzata Maria upowszechniała nabożeństwo do Serca Jezusowego. (Na płycie DVD oprócz filmu tytułowego znajdziemy osobny krótki film z Aktem Poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusa Małgorzaty Marii Alacoque.)

wtorek, 26 maja 2015

Bądźcie dobrzy, jeśli potraficie. Święty Filip Neri (tytuł oryginału: „State buoni se potete”)


„Ani jeden dzień nie może upłynąć,
aby nie uczynić czegoś dobrego”.
Święty Filip Neri (Nereusz)

W dniu dzisiejszym, 26 maja przypada wspomnienie liturgiczne św. Filipa Nereusza. Z tej okazji warto zwrócić uwagę na kolejny film nawiązujący do tej świetlanej postać. Utwór w reżyserii Luigi Magniego nie jest biografią św. Filipa. Bardziej chodzi w nim o spojrzenie na świat, w którym żył Święty.
Jaki był ks. Filip? Pełen prostoty, łagodny, pokorny. Wiara stanowiła treść jego życia. Dla wielu natomiast jawił się jako postać kontrowersyjna i nierozumiana.
„Bądźcie dobrzy jeśli potraficie” to film pełen humoru, w którym reżyser z dużym wyczuciem świetnie scharakteryzował szeroką gamę różnych postaci. Warto zwrócić uwagę na piosenki dobrze przeplatające się z poszczególnymi scenami.
Tytuł filmu został zaczerpnięty z biografii św. Filipa, który często zwracał się do młodych: „Bądźcie dobrzy, jeśli potraficie”. Zatem niech ten utwór staje się zachętą dla nas do bycia dobrymi. Dobrymi dla siebie i drugiego człowieka na tyle na ile potrafimy, nieustannie doskonaląc się na tej drodze.
Film trwa 150 minut. Został wyprodukowany w 1984 roku.

Katarzyna Tokarska

26 maja - Dzień Matki





Z okazji Dnia Matki życzymy wszystkim mamom wszelkiego dobra, uśmiechu, pogody ducha, osobistego spełnienia i Bożego błogosławieństwa. 
:-) :-) :-)






Przypominamy także kilka filmów mówiących  o macierzyństwie i ukazujących sylwetki matek. Opisy do nich można znaleźć na naszym blogu.


Dobrego dnia!
Redakcja Laura Film

niedziela, 24 maja 2015

Tajemnica Eucharystii



Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata”
Mt 28,20




Fot: Kadr z filmu. 
Tajemnica Eucharystii to spektakl inspirowany objawieniami Cataliny Rivas z Boliwii. Maryja objaśnia głównej bohaterce w jaki sposób powinna przeżywać Eucharystię, która jest największym z cudów. Jest to także lekcja dla nas, jak uczestniczyć we Mszy Świętej. Catalina Rivas podczas przyjmowania Komunii Świętej usłyszała:
,,Ostatnia Wieczerza była momentem największej bliskości z moimi uczniami. W tej godzinie miłości ustanowiłem to, co w oczach ludzi może wydawać się największym szaleństwem, uczyniłem Siebie więźniem miłości. Ustanowiłem Eucharystię. Chciałem pozostać z wami aż do końca wieków, ponieważ Moja miłość nie mogła pozwolić na to, abyście pozostali sierotami, wy, których ukochałem bardziej niż Moje życie”.

czwartek, 21 maja 2015

Historia miłości do Słowa. Lekcja czytania Biblii.



Fot: Zdjęcie okładki do filmu.
,,Kto często bierze do ręki Biblię i karmi się nią codziennie
ten stopniowo zaczyna rozumować w sposób nadprzyrodzony”.
Błogosławiony Jakub Alberione


Film pt. „Historia miłości do Słowa. Lekcja czytania Biblii” to rozmowa o. Innocenzo Gargano (kameduły) z księdzem Krzysztofem Wonsem. Ojciec Innoocenzo znany jest jako duchowy mistrz lectio divina (z jęz. łac. Boże czytanie). W pierwszej części filmu opowiada on o swoim dialogu z Panem Jezusem. Wspomina jak w wieku sześciu lat bawił się w księdza. A mając osiem chciał nim zostać. Przez wiele lat każdego dnia wieczorem czytał jedną stronę Pisma Świętego. Zawsze uważał, że: ,,Mieć Biblię w ręku to mieć Jezusa blisko siebie”.

środa, 20 maja 2015

Narodziny wolności (tytuł oryginału: „The Birth of Freedom”)

Fot.: Zdjęcie okładki do filmu.
„Chrystus nas wyzwolił, abyśmy byli wolni.
Bądźcie mocni i nie dajcie sobie na nowo
nałożyć jarzma niewoli”.
Ga 5,1

Ten krótki, bo trwający 61 minut film porusza tematykę wolności, która na przestrzeni wieków była różnie rozumiana. Tak było i tak jest, że nie wszyscy ludzie są jednakowo traktowani. Człowiek stworzył własne systemy, ugrupowania i poglądy. Jednakże walka o wolność jest zawsze kluczową sprawą i nikt nigdy nie będzie z niej zwolniony, gdyż prawdziwą wolność może dać nam Jezus, który „nas wyzwolił, abyśmy byli wolni” (por.: Ga 5,1). Aby do tej prawdy dojść i nią żyć potrzeba jednak głębokiego nawrócenia.

sobota, 16 maja 2015

Święty Andrzej Bobola (Widzialne i Niewidzialne)


16 maja w Kościele katolickim obchodzimy wspomnienie świętego Andrzeja Boboli  - patrona Polski.
Wśród kilku filmów o świętym, warto obejrzeć krótki reportaż z cyklu Widzialne i Niewidzialne.
Andrzej urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, przywiązanej do religii katolickiej.
Naukę pobierał w jednej ze szkół jezuickich w Wilnie.  W wieku 20 lat wstąpił do zgromadzenia jezuitów. Następnie podjął studia filozoficzne. Jako kleryk został przeznaczony do pracy pedagogicznej.  W latach 1618- 1622 podjął studia teologiczne, które zakończył święceniami kapłańskimi.

„Niezłomny Patron Polski”. Święty Andrzej Bobola

Był 49 jezuitą zamordowanym w XVII w. na wschodnich ziemiach Rzeczpospolitej. Jego objawienie w 1702 r. stało się początkiem wielkiego kultu, którym jest otaczany do dziś. Nakładem Wydawnictwa La Salette powstał film „Niezłomny Patron Polski”, który ukazuje życie św. Andrzeja Boboli oraz jego obecność w dziejach naszej Ojczyzny.

Film w reżyserii Edyty Szostek i Agnieszki Pers nie jest typową hagiografią. Autorzy chcieli przede wszystkim pokazać, jak mocno postać Świętego spleciona jest z trudną historią Polski. Choć Andrzej Bobola jest patronem naszej Ojczyzny, dla wielu jest postacią nieznaną. Jednak ci, którzy poznają jego męczeństwo oraz wydarzenia, które działy się po jego śmierci traktują go jako niezwykle bliskiego, wręcz osobistego świętego. Narratorem w filmie jest Krzysztof Ziemiec, dla którego postać św. Andrzeja Boboli jest szczególnie bliska.

 W filmie można zobaczyć wstrząsające fabularyzowane sceny męczeństwa Andrzeja Boboli, a także współczesne świadectwa osób, które doświadczyły łask za jego wstawiennictwem. Jednym z rozmówców Krzysztofa Ziemca jest ks. Józef Niżnik ze Strachociny – miejsca narodzin i kultu Męczennika. Ta miejscowość w pobliżu Sanoka przez wiele lat uważana była za miejsce, w którym straszy duch nieznanego kapłana. Ks. Józef Niżnik przyjechał do Strachociny 30 lat temu, by zastąpić miejscowego proboszcza. W planie miał zaledwie trzytygodniowy pobyt. Ani przez chwilę nie spodziewał się, że to właśnie on podejmie się wyjaśnienia sprawy.

Wydawnictwo La Salette Księży Misjonarzy Saletynów do filmu dołączyło album przedstawiający miejsca kultu św. Andrzeja Boboli. Czytelnik znajdzie w nim obszerne i ciekawe informacje dotyczące tego niezwykłego Patrona Polski. Album i film stanowią dla siebie znakomitą całość.

Źródło: http://www.zyciezakonne.pl/niezlomny-patron-polski-film-o-sw-andrzeju-boboli-49481/

piątek, 15 maja 2015

Droga życia (tytuł oryginału: „The Way”)

Fot.: Zdjęcie okładki do filmu.
„To nie droga jest trudnością. To trudności są drogą”.
Soren Aabye Kierkegaard

Tom (Martin Sheen) jest amerykańskim lekarzem – okulistą. Pewnego dnia dostaje wiadomość
o tragicznej śmierci swojego syna Daniela. Zginął on pierwszego dnia swojej pieszej pielgrzymki
do Santiago de Compostela.
Ojciec Daniela (Emilio Estevez) wyrusza do Europy po szczątki syna. Kiedy dociera na miejsce, postanawia wyruszyć szlakiem świętego Jakuba. Po drodze spotyka Holendra Joosta, Kanadyjkę Sarah
i irlandzkiego pisarza Jacka. Każda z tych osób jest na życiowym zakręcie. Wydawać by się mogło, iż tylko Tomowi przyświeca prawdziwy sens pielgrzymowania – uczcić pamięć syna. Pozostali towarzysze drogi obierają z pozoru błahe cele: zrzucić kilogramy, rzucić palenie, odzyskać wenę pisarką. Jednak na końcu drogi odsłaniają prawdziwy motyw swojej wędrówki.

wtorek, 12 maja 2015

9 dni, które zmieniły świat (tytuł oryginału „Nine Days That Changed The World”).

Fot. Zdjęcie okładki do filmu.
A teraz tak mówi PAN, który cię stworzył, Jakubie,
i ukształtował cię, Izraelu:
„Nie bój się, gdyż cię odkupiłem!
Wezwałem cię po imieniu, jesteś mój!
Choćbyś przechodził przez wodę, Ja będę z tobą,
nie zatopią cię rzeki.
Choćbyś szedł przez ogień, nie spłoniesz
i płomień cię nie spali.
Bo Ja jestem PANEM, twoim Bogiem,
Świętym Izraela, twoim Zbawcą!”
Iz 43,1-3

Kto nie pamięta tych podniosłych chwil, kiedy naszą Ojczyznę odwiedzał św. Jan Paweł II? Działo się to kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu... Dla jednych było to bardzo dawno, a dla innych jakby wczoraj... Jednak mimo upływu czasu chętnie wracamy do tamtych dni i tamtego czasu. Nawet jeśli dobrze pamiętamy jak razem z tłumem wsłuchiwaliśmy się w nauczanie Papieża, to warto przypomnieć sobie tamte chwile. Pomoże nam w tym film pt. „9 dni, które zmieniły świat”. Ukazuje on pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, która trwała od 2 do 9 czerwca 1979 roku. Twórcy filmu – Callista i Newt Gingrich są przekonani, że miała ona olbrzymie znaczenie dla Polski i świata. To wydarzenie uznają za jedno z najważniejszych w XX wieku. Dlaczego? Co ich tak poruszyło? Być może słowa Papieża, które zostały wypowiedziane podczas pielgrzymki. Słowa, które obudziły wiarę Polaków, dodały otuchy narodowi i nadziei, że Bóg jest zawsze blisko i nie pozwoli na zatracenie nawet „choćbyśmy szli przez wodę czy ogień” (por. Iz 43,1).

sobota, 25 kwietnia 2015

Dawca pamięci (tytuł oryginału: „The Giver”)

,, Nie przyłączaj się do człowieka gwałtownego
i nie chodź z człowiekiem porywczym,
abyś nie przyzwyczaił się do jego ścieżek
i w ten sposób nie zastawiał sideł na własne życie”.
Prz 22, 24- 25



Fot. 1. zdjęcie okładki do filmu
Film Phillipa Noyce' a ,, Dawca pamięci '' to adaptacja powieści Loisa Lorwy z 1993 roku.
W filmie zostały poruszone takie kwestie jak: emocje, uczucia, śmierć czy przypisywanie roli w życiu.
W utopijnym świecie pozbawionym problemów i uczuć ludzie wiodą spokojne i pozornie idealne życie. Każdy człowiek przestrzega obowiązujące tu reguły i normy. Nikt nie zastanawia się nad tym, jaka powinna być rzeczywistość. O tym jakie zadanie w społeczeństwie będzie pełnił młody człowiek po ukończeniu okresu edukacji decyduje Rada Starszych.
Właśnie odbywa się coroczna uroczystość przypisania młodzieży poszczególnych ról. Wszystkich zebranych ogarnia zdumienie, gdy okazuje się, że Jonas od tej pory będzie ,,Odbiorcą wspomnień”. Rozpoczyna szkolenie pod czujnym okiem starszego, ekscentrycznego pana – Dawcy. Od tej chwili Janas poznaje prawdę o otaczającym go świecie; w jego życiu następuje przełom.
Czy bohater poradzi sobie z powierzonym mu zadaniem? Jak wyglądałby świat pozbawiony problemów, emocji i uczuć? Czy człowiek odnalazłby się w nim? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w filmie, który pochodzi z 2014 roku i trwa 90 minut. Zapraszam do oglądania.


Aleksandra Jaszcz


czwartek, 16 kwietnia 2015

Błogosławiona Matka Teresa (tytuł oryginału: „Madre Teresa”)



Trwając w Roku Życia Konsekrowanego polecamy film pt. "Błogosławiona Matka Teresa", który pochodzi z 2003 roku i trwa 180 minut. 
Oto notka polskiego wydawcy.
Błogosławioną Matkę Teresę z Kalkuty już za życia nazywano świętą. Podziwiał ją cały świat. Nigdy nie potrafiła przejść obojętnie wobec żebraków, trędowatych, bezdomnych i niechcianych dzieci, które opuszczone umierały na ulicach. Była przykładem człowieka, który ukochał Chrystusa. Otrzymała wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień. 

piątek, 3 kwietnia 2015

Całun. Tajemnice Płótna z Turynu.

Fot.: Zdjęcie okładki do filmu.
„Wieczorem przyszedł bogaty człowiek z Arymatei, imieniem Józef,
który też był uczniem Jezusa.
Poszedł on do Piłata i poprosił o ciało Jezusa.
Wtedy Piłat rozkazał mu je wydać.
Józef wziął ciało, owinął je w czyste lniane płótno
i złożył w swoim nowym grobowcu, wykutym w skale.
Zatoczył przed wejściem do grobowca wielki kamień i odszedł”.
Mt 27,57-60

Przeżywamy Wielki Tydzień. W tym czasie warto obejrzeć film mówiący o płótnie, w które zostało owinięte ciało Jezusa Chrystusa po śmierci. Mowa oczywiście o Całunie Turyńskim. Z Ewangelii wynika, że Pan Jezus po złożeniu do grobu „został owinięty w czyste lniane płótno” (por. Mt 27,57-60). Wielu chrześcijan nie ma wątpliwości, że owym płótnem jest Całun Turyński. Jednak pomimo dużej ilości dowodów potwierdzających to przekonanie istnieje spora grupa osób, które podważają autentyczność Całunu. Dlaczego więc to płótno wywołuje tak wiele sceptycyzmu i ciągle potrzeba nowych dowodów dla wątpiących?

środa, 4 marca 2015

Nie o Mary Wagner (tytuł oryginału: „Not about Mary Wagner”)


„Szczęśliwy, kto nie słucha rady bezbożnych,
nie wstępuje na drogę grzeszników
i nie zasiada w gronie szyderców,
lecz upodobał sobie w Prawie PANA,
nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą”.
Psalm 1,1-2

O tym, że życie ludzkie jest najwyższą wartością, darem od Pana Boga i świętością wie mnóstwo ludzi. Czy aby na pewno? Na naszych oczach toczy się wielki spór o ludzkie życie. Spora część ludzkości nie chce uświadomić sobie faktu, że jego początek to moment poczęcia.
Na temat życia, aborcji i obrony dzieci nienarodzonych możemy przeczytać w encyklice „Evangelium vitae” św. Jana Pawła II. Papież wyraża się jasno i ostro – aborcja to „zamach na życie” (EV 11), „kultura śmierci” (EV 12), „dzieciobójstwo” (EV 14)... Pomimo nawoływania św. Jana Pawła II spór nadal trwa. Jednocześnie wielu ludzi angażuje się na rzecz obrony życia poczętego. Jedną z takich osób – działaczek pro-life jest urodzona w 1974 roku Mary Wagner. Aż trudno uwierzyć w to, że ta skromna i pokorna kanadyjska działaczka spędziła już kilka lat w więzieniu. Jej wina polega na tym, że kobietom znajdującym się w klinice aborcyjnej wręcza białe róże z ulotką promującą życie oraz proponuje rozmowę.

środa, 18 lutego 2015

Wynagradzanie

Dobrze, że zauważamy konieczność wynagradzania za grzechy, zwłaszcza za grzechy popełnione z powodu złej prasy, radia i kina.

Jakub Alberione, "Alle Figlie di San Paolo", 1941, s.150.

poniedziałek, 16 lutego 2015

„Most do Terabithii” (tytuł oryginału: „Bridge to Terabithia”)

Fot.: Zdjęcie okładki do filmu.

Wierny przyjaciel to trwałe schronienie,
kto go znajduje, jakby skarby znalazł.
Wierny przyjaciel ponad wszelką cenę,
nie ma miary korzyść jaką przynosi.
Wierny przyjaciel lekarstwem w życiu,
znajdą go ci, co boją się Pana.
Syr 6,14-16

Film pt. „Most do Terabithii” ukazuje jak ważną rolę w życiu drugiego człowieka odgrywa przyjaźń i obecność kogoś, z kim można znaleźć wspólny język.
W życiu jedenastoletniego Jesse'a brakuje akceptacji ze strony rówieśników. Jego rodzice nie potrafią mu pomóc. Swoją uwagę skupiają przede wszystkim na najmłodszych dwóch córkach. Na chłopaka spada także wiele obowiązków, które nie sprawiają mu przyjemności. Największą pasją Jesse'a jest rysowanie oraz bieganie. Chłopak pragnie wygrać zawody, aby zyskać uznanie wśród swoich szkolnych kolegów. Zajmuje jednak drugie miejsce. Wyścigi wygrywa jedyna dziewczyna biorąca w nich udział. Tą dziewczyną jest nowa sąsiadka i koleżanka z klasy Leslie. Jakiś czas potem pomiędzy dwojgiem dzieci rodzi się prawdziwa przyjaźń. Wykorzystując swoje talenty tworzą krainę, w której czują się szczęśliwi i odgrywają w niej dominującą rolę. Ta kraina nosi nazwę Terabithii. Jesse i Leslie rządzą królestwem, które zamieszkują ogry, olbrzymy, trolle i inne istoty będące owocem ich przyjacielskiej wyobraźni.

wtorek, 10 lutego 2015

„Święta Bernadeta z Lourdes” (tytuł oryginału: „Lourdes”)

Fot.: Zdjęcie okładki do filmu (po lewej)
oraz św. Bernadeta (po prawej).


Zostaliście bowiem uzdrowieni przez Jego rany.
Byliście jak zbłąkane owce,
ale nawróciliście się do waszego Pasterza
i Stróża waszych dusz.
1 P 2,24-25


Każdy z nas potrzebuje uzdrowienia, a Pan Bóg udziela go na różne sposoby. Lourdes to miejsce, w którym za wstawiennictwem Maryi dochodzi do wielu uzdrowień fizycznych. To właśnie tam co roku przybywa ponad 6 milionów pielgrzymów. 11 lutego przypada rocznica pierwszego objawienia Maryi w Lourdes 14-letniej Bernadetcie Soubirous. Obecnie ten dzień obchodzimy jako Światowy Dzień Chorego. Został on ustanowiony przez św. Jana Pawła II 13 maja 1992 roku. Z tej okazji warto zapoznać się z filmem, który nawiązuje do objawień Pięknej Pani w grocie Masabielle.
Film pt. „Święta Bernadeta z Lourdes” to nie tylko biografia. Opowiada on trzy historie. Jedna z nich odnosi się do sytuacji rodzinnej młodego fotografa. Bernard dowiaduje się, że jego żona jest w zagrożonej ciąży. Mężczyzna robi fotoreportaż o Lourdes. Przypadkowo trafia na pamiętnik swojego przodka, także Bernarda, który był lekarzem. Czytając jego wspomnienia poznaje historię, która miała miejsce w czasie życia św. Bernadetty.

sobota, 7 lutego 2015

Tajemnica dzikiego boru (tytuł oryginału „Tanglewoods' Secret”)

,,Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie szuka tej zaginionej, aż ją znajdzie? A kiedy ją znajdzie, bierze ją z radością na ramiona. Po powrocie do domu, zwołuje przyjaciół i sąsiadów i mówi im: <<Cieszcie się ze mną, bo znalazłem moją zaginioną owcę>>”.
Łk 15,4-6

Pan Jezus wiedział, że posługując się dobrym obrazem można przekazać znacznie więcej niż przez długie wyjaśnienia. Dlatego w swoim nauczaniu tak często posługiwał się przypowieściami. Jedną z nich jest ta o Jezusie Dobrym Pasterzu. Przypowieść tę doskonale ukazuje film pt. „Tajemnica dzikiego boru”. Utwór jest ekranizacją powieści, która nosi ten sam tytuł, a napisała ją Patricia St. John (I wydanie w 1948 roku).

piątek, 6 lutego 2015

Wydzieranie dusz

Pomyślmy o grzechach popełnianych z powodu prasy, kina, radia – niezmierzona jest liczba tych, którzy gorszą innych i tych, którzy są gorszeni. Grzechy te są wyjątkowo ciężkie ponieważ wydzierają dusze Bogu. Grzechy te ciągle się zwielokrotniają ponieważ nieustannie rozwijają się środki, które je powodują.

Jakub Alberione, "Per un rinnovamento spirituale", s.207-208.

sobota, 31 stycznia 2015

Święty Jan Bosco (tytuł oryginału: „Don Bosco”)

Fot.: Zdjęcie okładki do filmu (po lewej)
i św. Jan Bosco (po prawej).
,,Tego samego dnia, gdy nastał wieczór, powiedział do nich: ,,Przeprawmy się na drugi brzeg”. Zostawili więc tłum i zabrali Go, tak jak był, w łodzi, a inne łodzie płynęły za Nim. Wtem zerwał się gwałtowny wiatr. Fale zalewały łódź, także już się napełniała. On zaś spał w tyle łodzi oparty na podgłówku. Budzili Go, mówiąc: ,,Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?”. On obudzony, zgromił wiatr, a do jeziora powiedział: ,,Milcz! Ucisz się!”. Wtedy wiatr ustał i zapanowała głęboka cisza”.
Mk 4,35-39

Film pt. „Święty Jan Bosko” to opowieść biograficzna przedstawiająca dzieje życia założyciela zgromadzenia zakonnego salezjanów – księdza Jana Bosko, który został kanonizowany w 1934 roku. Utwór jest retrospekcją – ksiądz Bosko wspomina swoje życie od czasów chłopięcych. Był niezwykle inteligentnym i wrażliwym człowiekiem. Jego pasji do nauki nie potrafił jednak zaakceptować starszy brat Antonio, który kazał mu ciężko pracować w polu. Pewnego dnia Jan powiedział matce, że pragnie zostać księdzem. Kobieta zaakceptowała i pobłogosławiła wybór syna.

czwartek, 29 stycznia 2015

Zamysł Boży

ks. Jakub Alberione
Rozwój prasy, kina, radia i telewizji jest zgodny z zamysłem Bożym. Pan Bóg jednak nie chce, abyśmy nadużywali tych środków, wykorzystując je do czynienia zła.

Błogosławiony Jakub Alberione (1884-1971)

poniedziałek, 26 stycznia 2015

Kinematografia

ks. Jakub Alberione (1884-1971)
W zależności od tego, czy film jest dobry, czy zły może w poważny sposób umacniać lub burzyć cztery podstawowe rzeczywistości, na których opiera się ludzkie współistnienie: młodzież, rodzinę, porządek społeczny i porządek religijny.

Błogosławiony Jakub Alberione